|
|
Opisanie zabajkalskiej krainy w Syberyi Agaton Giller
![]() Wydawnictwo Graf-ika oprawa twarda str. 500 format A4 3 tomy w 1 voluminie
Reprint Książki pt. "Opisanie zabajkalskiej krainy w Syberyi" przez Agatona Gillera działacza niepodległościowego, członka Rządu Narodowego Tom I; II; III; w jednym woluminie w 130. rocznicę śmierci (2017) poświęcony jest MĘCZENNIKOM SPRAWY NARODOWEJ ZMARŁYM NA WYGNANIU NERCZYŃSKIM. Oryginał wydany został na emigracji we Francji w 1867 r. Skazany na wygnanie po powstaniu styczniowym po 16 miesiącach pieszej wędrówki dotarł na Syberię. Aby walczyć z wrogiem, trzeba go poznać, twierdził. Wygnaniec, jak o sobie mówi, podjął się tego trudnego zadania. W swojej książce przedstawił obraz sytuacji gospodarczo-politycznej Zabajkala, sił zbrojnych, ludności, ich zwyczajów i obyczajów oraz stosunku do Polaków. Ukrywając swoje intencje, zbierał informacje z narażeniem życia, by przekazać rzetelną informację do kraju o pięknej krainie, którą zamieszkują nie zawsze przyjaźnie nastawieni do Polaków tubylcy i ich najeźdźcy? Agaton Giller to polski dziennikarz i pisarz, konspirator i działacz, który życie poświęcił walce o wolność i niepodległość. Doświadczył wielu aresztowań i zsyłki na Syberię. Aktywnie działał na emigracji, a swoje przeżycia zawarł w bogatej twórczości pisarskiej i publicystycznej. Reprint ten wart jest przypomnienia, szczególnie ze względu na interesującą tematykę, rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej oraz 130. rocznicę śmierci autora.
|
Sztuka ludowa w Polsce Kazimierz Mokłowski
![]() Wydawnictwo Graf-ika
Reprint oryginału wydanego we Lwowie w 1903 roku, nakładem Księgarni H. Altenberga Część I - Dzieje mieszkań ludowych - autor omawia rozwój i przemianę tej zasadniczej komórki mieszkalnej, jaką jest izba ludowa w różnych czasach i wiekach. Część II - Zabytki szkuki ludowej - jest zbiorem, analizą niejako rozmaitych dalszych budowli ludowych, które zwracają uwagę na się swoim kształtem i zdobniczością, a wyrastają z wspólnego pnia chaty ludu naszego
|
W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX wieku Elżbieta Kowecka
![]() Wydawnictwo Zysk oprawa twarda z obwolutą str. 340 + 52 /wkladka/ format 165x235 mm
W salonie i w kuchni Elżbiety Koweckiej przenosi nas w świat XIX-wiecznych polskich pałaców i dworów. Przybliża zapomniane zwyczaje i obrzędy, wyjaśnia i opisuje rzeczy, których znaczenie niekiedy dla wielu jest już niezrozumiałe. Przystępnym stylem, a jednocześnie z rzetelnością badawczą, autorka maluje obraz życia ziemiańskiego, świat zarówno codziennych, jak i odświętnych wydarzeń. W czasach, gdy powraca moda na odkrywanie świata naszych pradziadków, odnajdywanie sensu nie zawsze zrozumiałych obrzędów, gdy odkrywamy na nowo smak dawnych potraw i napojów, książka Elżbiety Koweckiej jest interesującym i niezastąpionym kompendium wiedzy, przewodnikiem po zapomnianym, a jakże wspaniałym świecie naszych przodków.
|
Życie polskie w dawnych wiekach Władysław Łoziński
![]() Wydawnictwo Iskry oprawa twarda
W dzienniku zmarłego na emigracji Jana Lechonia znajdujemy opis snu, w którym poeta widział stare ryciny przedstawiające barwne postacie XVII stulecia, husarzy i lisowczyków, a wszystko razem przypominało mu Źycie polskie w dawnych wiekach Władysława Łozińskiego. Ten pierwszy w naszej literaturze historycznej całościowy opis staropolskich obyczajów szlacheckich po dziś dzień urzeka barwnością i urodą stylu literackiego, który autor zademonstrował już w Oku proroka czy Skarbie watażki. Współcześni odebrali dzieło Łozińskiego jako swego rodzaju ekspiację za czarny obraz obyczajów nakreślony przez niego w Prawem i lewem. Niczym puchar sarmackiego miodu miało zatrzeć nieco piołunowy smak poprzedniego utworu. Dzięki temu pięknie i bogato ilustrowanemu wydaniu czytelnik może zajrzeć do siedzib magnaterii oraz zamożnego ziemiaństwa, podziwiać ich ubiory i splendory, towarzyszyć im w życiu publicznym i rodzinnym, na co dzień i od święta, a także w podróżach po tak rozległej niegdyś Rzeczypospolitej oraz w wojażach do dalekich krajów. z życia polskiego czerpano podobną otuchę, co z Trylogii Henryka Sienkiewicza. Pokrzepieniu serc służyły bowiem opisy wspaniałych siedzib, jak również rycerskich przewag dawnych Sarmatów. Rozbudzały nadzieję, że kiedyś, podobnie jak to już miało miejsce, Polacy wezmą górę nad sąsiadami, którzy najechali i podzielili ich ojczyznę. Łoziński przypomniał, że Polska nie tylko zawsze stanowiła integralną część Europy, lecz także zapisała piękne karty w dziejach jej kultury
|
Życie polskie w XIX wieku Stanisław Wasylewski
![]() Wydawnictwo Iskry oprawa twarda z obwolutą
Jak wyglądało życie Polaków bez Polski w XIX w.,"Życie polskie w XIX wieku" to zbiór spostrzeżeń i opisów dotyczących zarówno sfery oficjalnej życia polskiego, jak i nieformalnej, a nawet intymnej. Tak obyczaje i reguły życia społecznego, jak i związane z nim sukcesy oraz porażki Polaków pod zaborami przedstawione zostały przez autora z błyskotliwością dziennikarza, uwagą naukowca i wdziękiem gawędziarza. Dzięki temu książka stanowi atrakcyjne źródło wiedzy o tamtym okresie zarówno pod względem merytorycznym, jak i literackim.
|
Koszyk
Cenniki do pobrania
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Nowości
Statystyki
- Produkty:
- 899
- Kategorie:
- 70
- Nowości:
- 41
- Promocje:
- 0